غذاخوردن مردم چین

غذا خوردن چینی ها

غذاخوردن مردم

مهم‌ترین وجه تمایز و مشخصه‌های مردم چین، داشتن تاریخچه‌ای سرشار از آیین‌های عبادی و آداب غذا‌خوردن است که به طور شگفت‌انگیزی در فرهنگ این کشور نفوذ کرده و توجه ملل مختلف را به خود جلب ساخته است. ظاهرا این تاریخچه‌ی عظیم، از زمان سلسله‌ی شروع شده و پس از گذشت هزاران سال  تحول و دگرگونی، به طور کامل مورد قبول عموم مردم چین قرار گرفته است.
استفاده از چاپستیک
زمانی که به کشور چین سفر کردید و با دوستان چینی خود مشغول غذا خوردن هستید، بهتر است در هنگام استفاده از چاپستیک نکاتی را رعایت کنید که مطمئنا جوی صمیمی‌ و دوستانه‌تر را تجربه خواهید کرد. از فروبردن چاپستیک‌های خود در کاسه‌ی برنج، خودداری کنید. چینی‌ها نیز همانند کره‌‌ای‌ها قرار دادن چاپستیک درون کاسه‌ی برنج را نوعی بی‌ادبی دانسته و آن را یادآور آیین عبادی برای مردگان می‌پندارند.

هنگام خوردن غذا چاپستیک‌های خود را در کنار بشقاب خود رها نکنید، اطرافیان شما با دیدن این صحنه، احساس می‌کنند شما با انجام این کار نارضایتی خود را برای طولانی شدن زمان خوردن غذا اعلام کرده‌اید و آن‌ها را مجبور می‌سازید که با سرعت بیشتری غذایشان را به اتمام برسانند. بنابراین اگر دیگر نیازی به استفاده از چاپستیک نبود، بهتر است آن‌ها را به صورت افقی و در جلوی کاسه‌ی برنج خود قرار دهید، در ضمن فراموش نکنید که از قرار دادن چاپستیک‌ها در روی میز نیز اکیدا خودداری کنید. هرگز از خوردن غذایی که برای شما تدارک دیده‌اند سرباز نزنید. این رفتار شما برای چینی‌ها بسیار آزاردهنده و در عین حال جسورانه خواهد بود. البته نیازی نیست که تمام غذایی که برایتان تهیه شده‌ است را مصرف کنید. می‌توانید به اندازه‌ای که اشتها دارید غذا بخورید و از اضافه آمدن غذای خود احساس شرمندگی نکنید.

هنگام غذاخوردن چینی‌ها، صداهای عجیب و گوناگونی از دهانشان به گوش می‌رسد. و هرچه که آن غذا لذیذتر و باب میل آن‌ها باشد، این صداها با شدت بیشتری شنیده خواهد شد. آن‌ها با این روش، رضایت خود را از طعم و مزه‌ی غذایی که می‌خورند اعلام می‌کنند. حتی اگر با این رفتار احساس ناخوشایندی به شما دست داد، سعی کنید که بر خود مسلط باشید و اجازه ندهید که متوجه شوند. چون برخورد شما را بدور از آداب می‌دانند.